Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Grand Champions Cup žien v Japonsku aj s Jurajom Mokrým

11. september 2017

Od 5. do 10. septembra 2017 sa v japonskom Tokiu a Nagoji konal World Grand Champions Cup žien - turnaj, ktorý sa opakuje v štvorročnom cykle vždy rok po olympiáde (turnaj mužov bude tiež v Japonsku - 12.-17.9.2017 v Nagoji a Osake.)

Tento rok si účasť na turnaji žien zabezpečili družstvá USA, BRA, RUS, CHN, KOR a JPN.

A zastúpenie malo po štyroch rokoch opäť aj Slovensko - Juraj Mokrý bol delegovaný na tento turnaj spolu s ďalšími šiestimi rozhodcami: Hernan Casamiquela (ARG), Daniele Rapisarda (ITA), Pati Rolf (USA), MOhammad Shahmiri (IRI), Nathanon Sowapark (THA) a rezervný rozhodca Kazuyoshi Yamamoto (JPN). Rozhodcovskými delegátmi boli Willy Paredes (ARG) a Songsak Chareonpong (THA).

NIžšie nájdete priebežné informácie z prvej ruky.

11.9.2017

A je po turnaji - Kórea nevyhrala set ani v súboji s Ruskami, Brazília zdolala hladko 3:0 USA (tam som bol ako prvý rozhodca a za asistencie Mohammada Shahmiriho sme to až na dve zaváhania myslím zvládli) a Japonsky nestačili na výborne hrajúce Číňaňky, čo ichj odsunulo až na piate miesto.

Celkové poradie: 1. CHN, 2. BRA, 3. USA, 4. RUS, 5. JPN a 6. KOR.

Výborne zorganizovaný turnaj, fantastická partia rozhodcov "okorenená" stretnutím s rozhodcami mužského turnaja, pekné destinácie. Japonsko odporúčam navštíviť každému - spoznať rešpekt, úctu k prírode a k ľuďom, zmysel pre disciplínu a poriadok. Krásne záhrady a parky, starostlivosť o pamiatky, moderná výstavba, kvalitná dopravná infraštruktúra. Aj to všetko je Japonsko. Nabudúce (ak bude príležitosť) snáď viac. Vďaka za podporu, Juraj

10.9.2017

Tak sme sa dočkali aj posledného dňa. Čína si už včera zabezpečila prvé miesto víťazstvom 3:0 nad Ruskom - dnes večer sa predstavia v poslednom zápase proti domácemu Japonsku, ktoré má ešte stále šancu na medailu.

Ja som včera pôsobil ako challenge v stretnutí BRA-KOR, ktoré sa skončilo 3:0, aj keď v treťom sete už Kórea bola blízko víťazstva. Nuž a potom sa začalo stretnutie JPN-USA pred úplne vypredanou halou. Hralo sa vo vynikajúcej atmosfére, ktorá žičila obom družstvám. A tie sa divákom odvďačili dramatickými výmenami a piatimi setmi. USA nakoniec vyhrali. S Mohammadom sa nám pískalo výborne.

Dnes som najskôr jednotka, opäť s Mohammadom Shamirim (IRI), v stretnutí USA vs BRA - ide o priamy súboj o druhé miesto. Takže uvidíme, ako to dopadne. Potom som ešte challenge v zápase CHN-JPN.

Včera prišli už aj rozhodcovia na turnaj mužov, spolu sme absolvovali aj večeru a s niektorými z nich sme išli aj dnes dopoludnia von k ďalšej zaujímavej svätyni. Ale len nakrátko, keďže zápasy sú plánované o hodinu skôr ako doteraz.

Hurá zbaliť sa, po zápase veľa času nebude a z hotela vyrážame aj s Danielem Rapisardom už 6.35 ráno vlakom priamo na letisko.

Držte prosím palce aj dnes, nech to všetko dobre dopadne. Pozdravujem, sayonara,

Juraj

9.9.2017

Predposledný deň turnaja sa začal, je čas napísať pár riadkov o včerajšku. Mal som to šťastie, že som bol delegovaný až na druhé stretnutie, a tak som mohol vytiahnuť kraťasy, tenisky a vyjsť na dve a pol hodinky do mesta. Nachodil som takmer 12 km, navštívil miestny zámok aj s okolitými záhradami a parkom, videl technické múzeum i jednu zo svätýň blízko hotela. Bolo síce teplo, ale konečne slnečno, a keďže pofukoval vietor, tých tridsať stupňov sa dalo bez problémov vydržať. Naspäť som kvôli času musel ísť aj metrom, nakoniec som sa celkom dobre vymotal a nestratil (zrejme preto, že som si to trochu pamätal spred 4 rokov).

Popoludní sme spolu s Nathanonom Sowaparkom (mali sme spolu už tretí zápas) rozhodovali doposiaľ najkratšie stretnutie medzi Čínou a Kóreou. Druhý set sa skončil 25:4, celkovo za tri sety získala Kórea len 30 bodov. 1 hodina a 9 minút bolo naozaj málo.

Zato ďalšie dve stretnutia to divákom vynahradili - USA porazili po kolektívnom bojovnom výkone Rusko 3-2 a rovnako Japonsko zdolalo Brazíliu, kde sme videli zápas ako na húpačke. Ja ako rezreva som mal aj trochu práce, keďže zas vypadol elektronický zápis - hneď sme prešli na manuálny, ktorý sa tu samozrejme tiež robí. Pevne verím, že i u nás nepôjdeme rovnými nohami do nepreskúmanej vody a začneme ligu aj s písaným zápisom, aby sme predišli komplikáciám.

Večer tradičná japonská reštaurácia, výborná uvoľnená atmosféra. A už sa tešíme na našich kolegov, ktorí by mali dnes doraziť na mužský turnaj.

Dnes ráno sme mali posledný míting (ak sa teda dnes nič vážne nestane) venovaný najmä diskusii o hodnotení rozhodcov, dôraze na konzistentnosť, vystupovanie, reč tela, tváre a očí, reakcie, spoluprácu a pod. Hodinka prešla ako voda a museli sme končiť, pretože už od obeda nás čakajú ďalšie zápasy. Ja budem najskôr challenge v druhom stretnutí BRA vs KOR a neskôr večer budem asistovať Mohamadovi Shahmirimu z Iránu ako druhý rozhodca v stretnutí Japonsko-USA. Oba tímy majú zatiaľ len po jednej prehre, preto sa už môže rozhodovať o tom, kto bude na medailovej priečke. Držte preto prosím palce i naďalej.

Pozdravujem, Juraj

PS. Ešte veľmi krátko k nácviku - pre začiatkom turnja a pri príchode do nového mesta - sú naozaj potrebné. A hoci je tu všetko perfektne pripravené, vždy sa odhalia nedostatky, či už pri práci zapisovateľov, spolupráci s challengom a pod. Nácvik v Nagoji "šlapal" v podobnom duchu ako v Tokiu a mám pocit, že zapisovatelia i čiaroví rozhodcovia sú ešte lepší ako v Tokiu (snáď si tieto riadky nikto v Tokiu nedá do prekladača, aby sa neurazil). Pridal som aj fotky s hráčkami, ktoré účinkovali v modelovanom stretnutí, ako aj s miestnymi rozhodcami.

7.9.2017

Ospravedňujem sa za kratšiu odmlku, ale program máme dosť nabitý a akosi sa nedostanem ani k notebooku napísať pár riadkov (a žiaľ už vôbec nie do mesta na "turistiku"). Dnes sme sa presúvali z Tokia do Nagoje a keďže nácvik s miestnymi rozhodcami a organizátormi máme až o dve hodiny, namiesto popoludňajšej siesty (ktorá by si zišla) alebo prechádzky (prší), sa pokúsim dohnať zameškané.

Ale pekne po poriadku. V utorok sme absolvovali hneď ráno míting, diskusia o viacerých smerovaniach rozhodovania, vrátania implementácie nových technológií. V podobnom duchu bol ladený aj míting v stredu ráno - samotné zápasy sme rozobrali priamo v šatni po zápasoch. Prezentácia bola len podkladom k diskusii za okrúhlym stolom a myslím, že to vcelku splnilo účel - mohli sme predostrieť nielen vlastné skúsenosti, ale aj návrhy, najmä na prácu s elektronickým zápisom a tabletmi, ale aj s challenge systémom.

Samotné stretnutia prebiehali zatiaľ v zásade hladko - v prvom stretnutí BRA-RUS som bol prvým rozhodcom, nakoniec ho vyhrala Brazília, myslím, že zaslúžene. Žiaľ, neobišlo sa to bez žltej karty, tréner Brazílie ju dostal za protesty, ale následne bol kľud a aj po zápase bez akýchkoľvek komentárov (vyhrali). S Nathanonom Sowaparkom z Thajska som pískal prvýkrát (v stredu sme si to v stretnutí USA vs KOR hneď aj zopakovali, akurát sme si vymenili pozície), pozdravuje Dušana Hodoňa.

Ďalšie stretnutie USA vs CHN vyhrali Číňanky, a večerné derby JPN vs KOR pred vypredanou halou Metropolitan (10.000 divákov) zvládli domáce hráčky 3:0.

V stredu bol najlákavejší súboj hneď na začiatku - Čína nakoniec premenila svoj tretí mečbal v piatom sete a zdolala Brazíliu 19-17. Bol som rozhodca challenge, mali sme ich zopár, pol na pol v prospech družstiev a trénerov. Zaujímavé bolo, že čínsky tréner mal 100% úspešnosť, kým brazílsky len 20%.

Následne s krátkym meškaním bez vydýchnutia sme s Nathanonom nastúpili na vyššie spomínané stretnutie USA vs KOR - stretnutie malo jednoznačný priebeh i napriek neúčasti prvej nahrávačky USA, ktorá si zranila v utorok plece. Pískalo sa nám výborne a po stretnutí nemal hodnotiaci žiadne pripomienky.

Večer opäť pred zaplnenými tribúnami podľahli domáce hráčky Rusku 3-1, aj keď v koncovke štvrtého setu už boli blízko dosiahnutia piateho.

Okrem toho je tu s nami športový psychológ Mattia Piffaretti (SUI), ktorého po vlaňajšej olympijskej príprave angažovali na celé obdobie štyroch rokov v záujme dokonalej psychologickej prípravy rozhodcov na Tokio 2020, ale aj na jednotlivé najvyššie súťaže FIVB. Aj preto k štandardným stretnutiam a povinnostiam pribudol každý deň ďalší program - jedna až dve hodiny intenzívnej práce (teoretickej i praktickej) na našom duševnom zdraví ("mental fitness"). (Už len aby nám z toľkého zdravia nepreplo).

Dnešný presun do Nagoje prebehol hladko, šinkanzenom sme vzdialenosť vyše 350 km zvládli za čosi vyše 1,5 hodiny, s presným začiatkom i koncom cesty. Teraz nás bude čakať spomínaný nácvik a od zajtra do nedele opäť pokračujeme s každodenným trojbom. Držte preto prosím palce i naďalej.

Pozdravujem, Juraj

PS. Kauzou posledných dní bolo zaradenie Cooperovho testu do zdravotného certifikátu pre medzinárodných rozhodcov - môžem všetkých vystresovaných ubezpečiť, že prezident rozhodcovskej komisie, ktorý je tu s nami, je ostro proti a robí všetky kroky k tomu, aby sa to zrušilo. Akýkoľvek výsledok dosiahnete, napíšte, nemalo by to mať žiadny vplyv na zaradenie rozhodcov. A ak nemôžete behať, lekár tam môže uviesť, že je tento test z určitých dôvodov nemožné realizovať.

Na druhej strane treba byť presný pri ich vyplňovaní, aby nebol rozdiel v uvedených údajoch a v údajoch zistených priamo na turnajoch - môže sa totiž stať, že rozhodcu následne pošlú na vlastné náklady domov (podobne nemohli rozhodovať dvaja rozhodcovia na ostatných ME v Poľsku).

 

4.9.2017

Pozdravujem z Tokia. Zatiaľ len stručne - let z Viedne cez kórejský Seoul/Incheon do Tokia bol bezproblémový, ubytovanie v časti Shinjuku vynikajúce. Po včerajšku, ktorý sme strávili bojom s jetlagom a oddychom, nás dnes už čakajú nácviky a prvá časť práce so psychológom. Lekársku priehliadku nám tentokrát odpustili, keďže sme ju už všetci v tomto roku absolvovali na iných turnajoch - ja v Číne pred pár týždňami na Final six World Grand Prix žien. A práve z tohto turnaja sa tu predstavia až tri družstvá - CHN, USA a BRA.

Budem sa snažiť občas Vás informovať o dianí na turnaji, aj keď už teraz je jasné, že strávime veľa času v hale, keďže sme len siedmi rozhodcovia a na každé z troch stretnutí za deň treba až štyroch - FIVB zredukovala počet zo 9 na 7.

Zajtra naostro začíname dva hracie dni v Tokiu, vo štvrtok sa presúvame šinkanzenom do Nagoje, kde sa od piatku do nedele odohrajú zvyšné stretnutia. A tam by sme sa mali v sobotu stretnúť aj s kolegami, ktorí sú delegovaní na turnaj mužov, na čo sa už teraz všetci tešíme.

Takže držte prosím palce  - za čo vopred ďakujem!

Pozdravujem,

Juraj

PS. zajtra ako jednotka v prvom zápase RUS vs BRA...

Fotogaléria

OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_001.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_002.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_003.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_004.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_005.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_006.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_007.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_008.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_009.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_010.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_011.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_012.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_013.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_014.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_015.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_016.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_017.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_018.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_019.jpg OBRÁZOK: GCC_Japonsko_2017_020.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Dušan Hodoň pred 7 rokmi

Dušan Hodoň

Ahoj Juraj. Ďakujem za pozdrav, samozrejme posielam pozdrav aj ja. Aj ostatných, vrátane Patty… Držím palce. Bývalý kolega..

Odpovedať

Danica pred 7 rokmi

 Danica

ahoj Juraj, dakujeme pekne za dalsiu skvelu reprezentaciu, prajem stastny navrat a dlhe prezivanie takych super emocii a zazitkov – znovu – z Japonska… :)

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 7 rokmi

Juraj Mokrý

Ďakujem za podporu :-)

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: