Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Dušan Dovičovič ml. s "holandskou skúsenosťou"

15. apríl 2014

Je potešiteľné, že máme v radoch rozhodcov AVR čoraz viac aj takých, ktorí sa počas svojej kariéry, hoci len na jej začiatku, venujú aj svojím školským, či pracovným povinnostiam. A práve zapojenie do mobilitného programu Erasmus takmer stálo nášho mladého nádejného kolegu, Dušana Dovičoviča ml., niekoľko mesiacov bez potrebnej rozhodcovskej praxe…

Našťastie sa tak nestalo, a vďaka aktívnej komunikácii s holandskými partnermi dostal možnosť získať popri vysokoškolských povinnostiach v Gröningene aj neoceniteľnú rozhodcovskú skúsenosť – zapojil sa do miestnych súťaží na rôznych úrovniach. Tu nájdete niekoľko jeho dojmov a fotografií. Blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj v ďalšej rozhodcovskej činnosti!

„Holandská skúsenosť” očami Dušana Dovičoviča, ml.:

 • žiadny vekový limit pre rozhodcov; podľa holandských zákonov by to bola diskriminácia – porušenie zákona
 • veľký počet družstiev, jeden klub má veľa jednotlivých družstiev, veľa hráčov
 • taktiež veľký počet rozhodcov, keďže každý klub musí "dodať" aspoň dvoch (myslím, že každoročne)
 • celkovo je registrovaných viac ako  23.450 rozhodcov (N1 - 53; N2 - 53; N3 - 109; Regional R: 1322; Clublevel: 21.922) – to posledné číslo je veľké najmä vďaka možnosti online testu, po ktorého úspešnom zvládnutí absolvent získa oprávnenie rozhodovať tie najnižšie súťaže.
 • okrem naozaj tých najnižších súťaží je všetko rozhodované 2 rozhodcami + 2 čiarovými (okrem najvyšších súťaží, funkciu čiarových rozhodcov tvoria ľudia z domáceho klubu) - moja osobná skúsenosť bola taká, že v každom jednom zápase v pozícii 1R som musel Č.R. opraviť. Častokrát sú to ľudia, ktorí tam sami nechcú byť, a potom to tak aj vyzerá…
 • mal som možnosť rozhodovať zápasy regionálneho poháru, 3., 2. i 1. ligy
 • zaujímavosťou je, že okrem pohárových súťaží a najvyššej súťaže sa všetky zápasy hrajú minimálne na 4 sety (bol som veľmi prekvapený, keď som sa pozeral na výsledok zápasu 4:0) – dôvod je jednoduchý – aby si čo najviac zahrali.
 • rozhodcovia, tréneri i hráči prítomnosť rozhodcu zo zahraničia veľmi milo prijali. Musím povedať, že sa ku mne všetci správali naozaj skvele. Rozhodcovia tak, ako sa v priateľských rozhodcovských kruhoch zvykne, hráči a tréneri v tom najlepšom športovom duchu (samozrejme boli aj výnimky). Ľudia si ten šport naozaj užívajú (vrátane divákov). Ako príklad môžem uviesť zápas predposledného kola 2. divízie mužov, kedy domáci tím potreboval získať dva sety na zisk 2 bodov potrebných na titul. Samozrejme oslavy, skandovanie, konfety a gratulácie sa začali už po druhom sete a rozhodcovia mali čo robiť, aby sa hráči vrátili na ihrisko (jeden z nich som bol samozrejme ja).
 • vynikajúce bolo, že som dostal feedback (pozn. www: spätnú väzbu) na môj výkon po každom jednom zápase, táto konštruktívna kritika ma neustále posúvala ďalej, pretože som vedel, na čo sa mám sústrediť a čo zlepšovať - naozaj efektívna škola.
 • Fotogaléria

  OBRÁZOK: dusan_dovicovic_NED_03.jpg OBRÁZOK: dusan_dovicovic_NED_01.jpg OBRÁZOK: dusan_dovicovic_NED_02.jpg

  Komentáre

  Danica pred 5 rokmi

   Danica

  super, Dusan, blahozelam, perfektna skusenost… :) drzim palce aj nadalej :))). danica

  Odpovedať

  Dušan Dovičovič, ml. pred 5 rokmi

  Dušan Dovičovič, ml.

  Ďakujem pekne:))

  Odpovedať

  Durinko pred 5 rokmi

   Durinko

  To je macher! A pocul som ze je nepriestrelny voci uplatkom!

  Odpovedať
  Pridať zrušiť odpoveď


  Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

  Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Facebook

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: volley-country Logo: Volejbal.sk

Staré stránky

Prejdite na staré stránky AVR.


Hlavné menu:
Vyhľadávanie: