Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Fedor Tiršel na Majstrovstvách Afriky vo volejbale sediacich

15. september 2017

V dňoch 13. až 17. septembra sa v rwandskom hlavnom meste Kigali konajú Majstrovstvá Afriky vo volejbale sediacich. Európsky kontinet na nich reprezentuje i náš rozhodca Fedor Tiršel. Fedor bol pozvaný ako jeden z dvoch neutrálnych rozhodcov, druhou neutrálnou rozhodkyňou je Barbara Pakula z Poľska. O jeho pôsobení na majstrovstvách sa dozviete z postrehov nižšie.

Pondelok, 11.9.2017

Ahojte,

Rád by som sa s vami podelil o zaujímavosti z mojej cesty na Majstrovstvá Afriky vo volejbale sediacich. Do hlavného mesta Rwandy som dorazil z nedele na pondelok po bezproblémovom presune (trasa Viedeň – Istanbul – Kigali). V lietadle som stretol Antona Probsta (GER) a Janka Plešnika (SLO), ktorých poznám z kurzu v Elblagu. Na palube bola aj celá výprava mužov Alžírska, v zelených súpravách sa nedeli prehliadnuť.

Pondelok, oficiálny deň príchodov rozhodcov a jednotlivých delegácií, bol v podstate jediný voľnejší deň kedy sa dalo vyraziť pozrieť zaujímavosti v okolí. Vybrali sme sa teda vo štvorici (pridal sa k nám ešte Robinson Tumwesigye, beachový rozhodca FIVB z Ugandy) do Pamätníku genocídy. Tu sa možno na chvíľu zastavím... verím, že i u nás mal film Hotel Rwanda veľkú sledovanosť, takže aké-také povedomie máte. V skratke:

Obyvateľstvo je tu tvorené dvoma etnikami, Hutuovia (84 %) a Tutsiovia (15 %). Kedysi dávno kolonizátori zaviedli preukazy, v ktorých bolo vyznačené, ku ktorému etniku kto patrí. Toto označenie neskôr zohralo úlohu počas genocídy. Po vyhlásení nezávislosti v roku 1962 Belgičania odovzdali moc väčšinovým Hutuom. Toto sa však Tutsiom nepáčilo, pretože režim ich začal utláčať. V roku 1994 bolo zostrelené lietadlo s rwandským prezidentom Habyarimanaom, príslušníkom Hutu. To bol dôvod na spustenie genocídy zo strany kmeňa Hutu.

Od apríla do júla 1994 bolo zavraždených milión Tutsiov a 2,5 milióna ľudí vyhnaných z krajiny. Extrémistická organizácia Akazu začala plánovať genocídu už v roku 1992, bola založená rozhlasová stanica, ktorá šírila rasistické myšlienky. Tutsiov nazývala švábmi. V budove pamätníka je miestnosť zasvätená detským obetiam. Sú tu fotografie detí, kde je uvedené meno, vek, záľuby a ako bolo dieťa zabité. Často to bolo zoťatie hlavy mačetou. Mačeta sa stala symbolom genocídy. Mrazivé, čo si dokázali známi, susedia, priatelia vykonať v mene etnicity.

V roku 1994 vtrhol do krajiny Rwandský vlastenecký front vedený Tutsi a genocída bola zastavená. Dnes majú moc Tutsiovia, ktorí sú v menšine. Krajina stále bojuje s chudobou, no rýchlo napreduje. Všetko diktuje menšinové etnikum, aj keď s dobrým úmyslom. Isté napätie tu teda existuje. Zvedavejšie povahy odkazujem na dobre spracovaný rozhovor o genocíde, ktorý natočil Dan Stach a získal za neho v Českej republike novinársku cenu za rok 2016.

Musím povedať, že Rwanda je najzvláštnejšou africkou krajinou, ktorú som mal zatiaľ šancu vidieť. Je tu až neuveriteľný poriadok, všade zeleň. Zákonom je tu dokonca zakázané používanie plastikových tašiek (pod výstrahou väzenia, nie pokuty). Oproti iným africkým krajinám je tu bezpečne, na každom rohu non-stop stojí ozbrojený vojak a pozorne hliadkuje.

Utorok, 12.9.2017

Dnešný deň sa niesol v znamení klasifikácie hráčov, teoretickej prípravy, testov, nácvikov protokolu a modelových zápasov. Večer bol technický míting, klasický bez väčšieho prekvapenia. Menší poprask možno spôsobilo oznámenie, že výprave z Keni zatiaľ nedorazil materiál, ale ich tímový manažér všetkých ubezpečil, že zajtra bude všetko nachystané a obe družstvá nastúpia. K družstvám... majstrovstiev sa zúčastnia družstvá z:

  • Egypta (muži i ženy),
  • Maroka (muži),
  • Alžírska (muži),
  • Rwandy (muži i ženy),
  • Konga (muži i ženy),
  • Kene (muži i ženy) a
  • Juhoafrickej republiky (muži).

Čo sa týka rozhodcov, tak je nás tu dvanásť; 3 z Ugandy, 4 z Rwandy, 2 z Kene, 1 z Egypta, 1 z Poľska a ja. Vcelku dobrá parta, veselá... i keď miestami bojujeme s angličtinou. Janko bude pôsobiť ako referee delegate a pozorovateľ, Anton len ako pozorovateľ. Technický delegát je Mourad z Egypta, veselý chlapík a skutočný pracant.

Piatok, 15.9.2017

Tri hracie dni za nami, dva pred nami. Prvý deň turnaja sa mi ušiel hneď prvý zápas mužov medzi Marokom a Keňou. Ako dvojka som asistoval Robinsonovi z Ugandy. Spolupráca bez problému, videli sme sa. Čiaroví rozhodcovia pracovali tiež veľmi dobre. Akurát je ich iba šesť a po celom dni im nie je čo závidieť.

Na zápase boli pozrieť všetci kolegovia, našou úlohou bolo nastaviť pomyselnú latku. Myslím, že sa to podarilo k spokojnosti našich pozorovateľov, delegáta ale hlavne družstiev. Výroky akceptujú, a ak sa nemýlim, nepadla zatiaľ ani žiadna karta. Turnaj sa odohráva vo veľmi priateľskej nálade, ako pri stretnutí starých známych.

Medzi predposledným a posledným zápasom prvého dňa sa konal slávnostný ceremoniál. Predviedli sa na ňom miestne umelecké zbory, či už tancom alebo spevom. Bol to pekný zážitok, pre mňa čistá exotika. Nasledovali príhovory od prezidenta miestnej Federácie paraolympijských športov, ministerky športu a prezidentky ParaVolley Afrika, Dr. Hayat z Egypta.

Druhý deň som bol jednotkou v zápase žien Rwanda vs. Egypt. Pomáhala mi kolegyňa z Kene, Tamiya Kendywo. Zápas jasný hneď po prvých výmenách. Družstvo Rwandy bolo, ako jediný zástupca Afriky, účastník ženského turnaja volejbalu v Riu – so súperkami si poradili v troch setoch, bez výraznejšieho zaváhania. Vo večernom derby mužov Rwandy a Kene som robil rezervného rozhodcu. Zápasy oboch domácich družstiev sú tu veľmi slušne navštevované, odhadom je na oboch tribúnach tak 600 ľudí. A diváci si to tu doslova užívajú a bavia sa dobrým športom (video nižšie). Mám tu z toho pocit, že ľuďom ide stále o šport ako taký a nie o profit; ako je to žiaľ zväčša aj u nás.

Dnes sa mi ušlo derby, zápas žien Rwandy s Keňou. Ja ako jednotka, dvojku mi robil Samuel Keen z Ugandy. Išlo o veľa, o lepšie nasadenie do semifinále. Očakával sa vyrovnaný priebeh; nakoniec to bolo ako na hojdačke. Prvý set jasne vyhrali domáce na 18. Druhý set sa ale Keňa spamätala a zlepšila všetko. Na prvom technickom timeoute viedli Keňanky 8:1. Následne až 19:10, ale set stratili klasickým uspokojením sa. Tretí set to bolo veľmi podobné, Rwanda celý set doháňala cca 6 bodové manko. Nakoniec v tesnej koncovke vyhrali domáce 30:28, na tribúnach prepukla veľká sláva. Niet sa čo čudovať, prvé dva tými z oboch kategórii sa automaticky klasifikujú na budúcoročné Majstrovstvá sveta v Holandsku. Rwanďanky dnes vykročili veľmi jasne za touto métou.

Inak ešte k turnaju a zázemiu. Hala je otvorená, takže keď fúka alebo prší je to cítiť. Celkovo úroveň zázemia, vybavenia či hygieny nedosahuje závratných štandardov. Miestni organizátori sa však snažia, aby i za sparťanských podmienok vyrobili družstvám dobré podmienky pre hru.

Fotogaléria

OBRÁZOK: rwanda_paravolley_01.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_02.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_03.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_04.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_05.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_06.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_07.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_08.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_09.jpg OBRÁZOK: rwanda_paravolley_10.jpg

Video

Komentáre

Július Vavrek pred 1 rokom

Július Vavrek

Fedor, pozdravujem a držím Ti palce

Odpovedať

Miroslav Orolím pred 1 rokom

Miroslav Orolím

Feďo držím palce a ako prevenciu každé ráno jeden domácej :)

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Facebook

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: volley-country Logo: Volejbal.sk

Staré stránky

Prejdite na staré stránky AVR.


Hlavné menu:
Vyhľadávanie: