Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Juraj Mokrý na ME žien v AZE/GEO

1. október 2017

V dňoch 22.9.-1.10.2017 sa v Azerbajdžane (Baku a Ganja) a v Gruzínsku (Tbilisi) konajú Majstrovstvá Európy žien. Napriek tomu, že naša reprezentácia sa na ME cez Češky v treťom kole nedostala, zastúpenie má aj Slovensko. Juraj Mokrý bol delegovaný do Baku, kde zotrvá počas celého šampionátu. Nižšie nájdete niekoľko jeho postrehov z turnaja.

1.10.2016

Finálový deň je tu. Včerajšie semifinálové stretnutia dopadli tak, že dnes sa vo finále stretne Srbsko ("rozprášili" Turecko hladko 3-0) a Holandsko. Holanďanky sa trošku vo štvrtom sete potrápili, vyhrávali už o sedem bodov a náskok i set nakoniec stratili, ale v piatom už dominovali a myslím si, že zaslúžene porazili domáce hráčky hnané plnou halou i prezidentom. Takže Jana Kulan (Maťašová) si dnes zahrá vo farbách AZE "len" o bronz a zabojujú o svoju prvú medailu na ME (blízko k nej boli aj v roku 2005 v Záhrebe, kedy prehrali v súboji o bronz 0:3 s Ruskami - bol som pri tom ako prvý rozhodca).

Slovensko však neobišlo skrátka - dostal som dôveru rozhodovať ako prvý rozhodca za asistencie domáceho Eldara Zulfugarova finálové stretnutie. Nebude to vôbec ľahké, držte mi preto prosím palce, aby to dobre dopadlo. Po zápase nás čaká ešte záverečná (nechcem napísať posledná) večera a už o polnoci vyrážam na cestu domov, aby som v pondelok naobed mohol naplno fungovať v práci.

Pozdravujem a všetkým ďakujem za podporu (a všetci pozdravujú kolegov zo Slovenska),

Juraj

30.9.2017

Ahoj z Baku!

Prší. Fúka. To je obraz Baku v jesenných mesiacoch (aj preto sa mesto volá toto mesto Baku - baki v miestnom jazyku azeri znamená vietor). V národnej gymnastickej hale však beží naplno turnaj ME a dnes večer nás čakajú dve semifinálové stretnutia. Včera a predvčerom sme boli svedkami štyroch relatívne jednoznačných štvrťfinálových stretnutí - z postupu sa tešili NED, SRB, AZE a TUR. Vo štvrtok som bol rezervným rozhodcom v stretnutí SRB vs BLR - priebeh bol viac než jednoznačný, favoritky na titul nedali Bielorusku žiadnu šancu. Včera som asistoval ako druhý rozhodca Vladimírovi Simonovičovi v stretnutí domácich hráčok proti Nemecku - žiadne nepríjemné prekvapenie sa nakoniec nekonalo - domáce hráčky opäť aj s za účasti prezidenta Azerbajdžanu vyhrali 3-0 a "zaistili" tak plnšiu halu aj na víkendové stretnutia. Pískalo sa nám výborne, a to aj napriek výpadku challengu.

Dnes budem challenge rozhodca v stretnutí TUR vs SRB, predtým sa ešte pozrieme na súboj AZE vs NED.

Držte prosím palce i naďalej, Juraj

28.9.2017

Osemfinále je za nami, k AZE, RUS, SRB a ITA sa kvalifikovali do štvrťfinále GER, TUR, BLR a NED. Včera som rozhodoval ako prvý rozhodca stretnutie Nemecka s Bulharskom. Väčšina ľudí naokolo favorizovala Bulharky, nakoniec sa však po päťsetovom súboji z víťazstva tešili Nemky, ktoré ukázali väčšiu túžbu po víťazstve. Onur Hosnut z Turecka mi ako dvojka veľmi pomohol a spoločne sme to zvládli myslím k všeobecnej spokojnosti. Pred našim stretnutím vyhrali Turkyne nad Poľkami, a tak som sa stretol aj s ich trénerom Guidettim, ktorý sa hneď ospravedlnil za svoj "úlet".

Počasie v Baku sa výrazne zmenilo, ochladilo sa a prší. Napriek tomu je nálada medzi rozhodcami výborná, dúfajme, že i v tieto záverečné štyri dni sa zápasy všetkým vydaria a v nedeľu nebude musieť nikto hovoriť o rozhodcoch.

Dnes budem ako rezerva v druhom stretnutí SRB-BLR, zajtra opäť na palubovke, uvidíme, či AZE vs GER alebo RUS vs TUR (osobne predpokladám, že skôr to prvé).

Pozdravujem, Juraj

 

25.9.2017

Skončila sa skupinová fáza turnaja, štyria štvrťfinalisti sú jasní (RUS, SRB, ITA a AZE), o ďalšie štyri miestenky do štvrťfinále sa budú zvádzať boje nasledujúce dva dni. Doteraz som rozhodoval dve stretnutia - TUR vs RUS ako prvý rozhodca (s Janom Krtičkom z ČR) a v stretnutí AZE vs POL som asistoval ako dvojka Ksenji Jurkovič (CRO).

Sobotňajšie stretnutie Medzi TUR a RUS bolo kvalitné i dramatické. S Janom sa mi spolupracovalo výborne, vždy bol tam, kde mal byť. Žiaľ, v treťom sete za stavu 14-10 pre Rusko som nepostrehol, že sa lopta pred odrazom od nohy ruskej liberky dotkla aj palubovky. Nevidel to ani jeden čiarový rozhodca ani Jan. Challenge na to nemá vybavenie (používame taliansky systém a nie poľský, ktorý by to bez problémov dokázal odhaliť). A oheň v podaní tureckej lavičky bol na streche. Myslel som si, že to vyriešim žltou kartou asistentovi trénera, ktorý vybehol až k ihrisku, žiaľ, nepomohlo. Tréner Turecka Giovanni Guidetti s protestami a vehementnou gestikuláciou na hranici hrubého správania si vykoledoval červenú kartu (t.j. bod súperovi). Nasledoval TTO, a keďže tréner pokračoval aj naďalej v protestoch a takmer znevažujúcej gestikulácii, neostávalo mi nič iné len mu ukázať naraz karty dve - vylúčenie do konca setu. Paradoxne to (ako veľmi často) družstvu zrejme aj trochu pomohlo, dotiahli na 20-20 a 23-23, žiaľ, koncovka už patrila Ruskám. Vo štvrtom sete už Turkyne ťahali za kratší koniec po celý čas a Rusky sa tak tešli z víťazstva 3-1. Po zápase som samozrejme rozmýšľal (a poriadne nespal), ako sa tomu dalo predísť, niekedy je to však veľmi ťažké.

Nedeľné stretnutie AZE vs POL som asistoval Ksenji Jurkovič, ktorá mala svoj prvý zápas na seniorských ME ako prvá rozhodkyňa. Veľmi ma potešila spolupráca a jej snaha vysať maximum informácií od čiarových rozhodcov i odo mňa. Bolo viacero challengov, všetky boli v náš prospech. Domáce družstvo hralo veľmi koncentrovane a hoci bolo rozhodnutie challengu pri poslednej rozohrávke na chvíľu spochybňované poľským trénerom, po objasnení o rozličnom rozlíšení obrazovky a monitora videoverifikácie to akceptovali. Potom som bol ako rezerva v stretnutí GER vs HUN - rozhodoval ako prvý rozhodca Jan Krtička a môžem len skonštatovať, že mu tento turnaj naozaj vyšiel. Škoda, že už zajtra musí odísť späť domov. Na turnaji nás totiž do konca ostáva len osem.

Dnes som bol opäť ako rezerva - RUS vs BUL - päťsetová dráma s rozuzlením až na úplnom konci - Rusky si výhrou 15-13 v piatom sete zabezpečili priamy postup do štvrťfinále. Koos Nederhoed s Yurim Bakunovičom rozhodovali s prehľadom. Problém nastal až v úplnom závere za stavu 13-13, kedy zapisovateľovi zlyhal na chvíľu elektronický zápis a upravilo sa mu skóre na 14-14. Našťastie sa tu robí zápis aj klasický (písaný) a bolo jednoduché urobiť preto nápravu. Táto skúsenosť ako aj spomienky na Japonsko zo začiatku septembra potvrdzujú nevyhnutnosť používania manuálneho zápisu aj v našej extralige, nakoľko riziko zlyhania toho elektronického je veľmi vysoké.

Večerný súboj o zotrvanie na turnaji nakoniec vyhrali Turkyne, ktoré zdolali veľmi sympatické družstvo Ukrajiny.

Včera dopoludnia sme mali možnosť navštíviť aj bývalý palác šacha v starom meste, naozaj je čo obdivovať, táto časť mesta je pekne upravená, zrekonštruovaná a do istej miery aj magická.

Dnes dorazili aj kolegovia z Ganje a z Tbilisi, ako aj rozhodcovský delegát Patrick Rachard (FRA), ktorý tu nahradí Grzegorza Jacynu z Poľska. Zajtra sú stretnutia BLR vs CZE (Bernaola-Zulfugarov) a NED vs CRO (Oleynik-Burkievicz) - budem buď rezerva alebo challenge, dozviem sa na rannom mítingu.

Držte prosím palce i naďalej,

Juraj

23.9.2017

Ahoj z Baku!

Ozvývam sa v druhý deň turnaja, ktorý je vyvrcholením sezóny reprezentačných družstiev pred začiatkom klubovej sezóny. Po príchode do Baku (priletel som až posledný a hneď z letiska aj s kufrom - našťastie - som išiel na lekársku prehliadku a kontrolu haly s ostatnými kolegami) sme mali len jeden deň na teoretickú a praktickú prípravu a nácviky. Najväčšie obavy sú z elektronického zápisu a tabletov. Našťastie zatiaľ sa nič vážne nestalo - na prekvapenie zlyhal v prvom stretnutí niekoľkokrát challenge systém, ktorý vypadol práve v momentoch, keď ho bolo treba. Bol som rozhodcom challenge v prvom stretnutí RUS vs UKR a mohol som sa len bezmocne prizerať, ako sa technici z Talianska trápili. Nakoniec sa to od tretieho setu rozbehlo, a keďže družstvá už ani poriadne nevedeli, či funguje a či nie, bola do konca už len jedna žiadosť. Rusky vyhrali 3-2 a bolo jasné, že sa celý program poriadne predĺži. Po efektnom otvorení a nekonečnom príhovore vicepremiéra sa pokračovalo v stretnutí domácej reprezentácie s HUN - Azerbajdžan vyhral vcelku jasne, podarilo sa skrátiť sklz z hodiny na 30 minút. Večer však Nemky aj Poľky predviedli veľmi pekný a dramatický volebal - z výhry  3-2 sa nakoniec tešili Poľky, ktoré "ušli hrobárovi z loptay" vo štvrtom sete. Príchod do hotela po polnoci, ale prvý deň zvládnutý.

Dnes ma čaká večerné stretnutie Ruska s Tureckom - asistovať ako druhý rozhodca mi bude Jan Krtička z ČR. Aj preto mám konečne čas na pár riadkov a dopoludnia sme mohli vyjsť aj do vyhriatych ulíc Baku. Áno, vyhriatych, aj keď to možno vyznieva ako provokácia do chladného  upršaného Slovenska. Je tu vyše 30 stupňov, slnečno. V Baku som bol naposledy pred 11 rokmi a môžem povedať, že sa veľmi zmenilo. V časti, kde sa pohybujeme, je všetko upravené, čisté, veľa novostvieb. More radšej komentovať nebudem, ťažba ropy samozrejme zanecháva stopy, a výrazné. Kúpajúci by zrejme nepotrebovali ani opaľovací krém alebo olej. A vzduch je od výfukových plynov tiež ťažšie dýchateľný.

Zajtra dopoludnia pôjdeme na prehliadku do starého mesta (s Janom sme tam prešli pešo už aj dnes), na čo sa teším - vyzerá to veľmi pekne a siluety zaujímavých stavieb v pozadí jednoznačne určujú dynamicky sa rozvíjajúce mesto.

Držte prosím palce, pozdravujem všetkých a prajem úspešný vstup do novej sezóny na Slovensku,

Juraj

Fotogaléria

OBRÁZOK: 21952522_1522196934506782_1899501609_o.jpg OBRÁZOK: 21951367_1522196251173517_714178209_o.jpg OBRÁZOK: 21951391_1522196494506826_1237997575_o.jpg OBRÁZOK: 21951448_1522197171173425_2124429786_o.jpg OBRÁZOK: 21951604_1522196281173514_1475325983_o.jpg OBRÁZOK: 21951729_1522196184506857_2140876325_o.jpg OBRÁZOK: 21951741_1522196144506861_19198847_o.jpg OBRÁZOK: 21951791_1522196721173470_2110232597_o.jpg OBRÁZOK: 21952282_1522195061173636_1060857309_o.jpg OBRÁZOK: 21981838_1522196274506848_392916498_o.jpg OBRÁZOK: 21952420_1522196151173527_288892955_o.jpg OBRÁZOK: 21952466_1522198314506644_1669499044_o.jpg OBRÁZOK: 21952533_1522197117840097_157362046_o.jpg OBRÁZOK: 21952563_1522195317840277_674289078_o.jpg OBRÁZOK: 21952615_1522195364506939_544557402_o.jpg OBRÁZOK: 21981638_1522196217840187_664819073_o.jpg OBRÁZOK: 21981879_1522196231173519_897850794_o.jpg OBRÁZOK: 21985851_1522196707840138_1593712964_o.jpg OBRÁZOK: 22016810_1522196564506819_1252742894_o.jpg OBRÁZOK: 21931686_1522197384506737_727680022_o.jpg OBRÁZOK: 20170924_105016.jpg OBRÁZOK: 20170924_105046.jpg OBRÁZOK: 20170924_110018.jpg OBRÁZOK: 20170926_120745.jpg OBRÁZOK: IMG-20170924-WA0000.jpg OBRÁZOK: IMG-20170924-WA0001.jpg OBRÁZOK: IMG-20170924-WA0002.jpg OBRÁZOK: IMG-20170924-WA0003.jpg OBRÁZOK: 20170927_103451.jpg OBRÁZOK: 20170926_120745.jpg OBRÁZOK: 20170924_111606.jpg OBRÁZOK: 20170924_110514.jpg OBRÁZOK: 20170924_110454.jpg

Komentáre

Danica pred 1 rokom

 Danica

ahoj Juraj, srdecne pozdravy do Baku Tebe i kolegom, aj Honzovi (kolega z kurzu), drzim palce na zapasoch a iba dobre pocity… bez ohladu na cervene karty Guidettiho… vsetci sme len ludia… asi okrem Petra Sagana, ktory dnes znovu vyhral majstrak. treti. krat. po. sebe. :) …ale to tam asi velmi nie je cas sledovat. Uzivaj si este teplo, tu mame uz jasnu jesen, nielen v kalendari :) Danica

Odpovedať

Dušan Hodoň pred 1 rokom

 Dušan Hodoň

Ahoj Juraj. Niekto ho už musel uzemniť. Žiaľ, vyšlo to na Teba. Život ide ďalej, držím palce do ďalších bojov. Pozdravuj všetkých okolo eba, prosím.

Odpovedať

Dušan pred 1 rokom

 Dušan

Gratulujem k nominácii a držím palce

Odpovedať

Fedor Tiršel pred 1 rokom

Fedor Tiršel

Skvele spravy, Juraj. Drzime Ti palce!

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Facebook

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: volley-country Logo: Volejbal.sk

Staré stránky

Prejdite na staré stránky AVR.


Hlavné menu:
Vyhľadávanie: