Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Štefan Hank sa stal rozhodcovským delegátom CEV

28. jún 2012

V dňoch 22.-24. júna 2012 sa vo švajčiarskom Fribourgu konal prvý seminár rozhodcovských delegátov za účasti väčšiny členov Európskej rozhodcovksje komisie (ERC). Rozhodcovskí delegáti budú napomáhať vo zvyšovaní kvality rozhodcov po celej Európe a prispejú k zvýšeniu percenta hodnotených rozhodcov na rôznych stretnutiach. Pre SVF i AVR je veľkou poctou, že jedným z rozhodcovských delegátov je aj bývalý slovenský medzinárodný rohodca Štefan Hank.

Hoci európski rozhodcovia patria k špičke v rámci FIVB, CEV ako aj ERC považuje za nevyhnutné udržiavať a neustále zvyšovať ich kvalitu. Ako uviedol prezident ERC Jan Rek (SUI) pre internetovú stránku CEV, "je nevyhnutné úzko spolupracovať s národnými federáciami a zadefinovať jasné pravidlá a štandardy pre všetkých rozhodcovských delegátov. Iba tak sa dajú dosiahnuť najvyššie ciele, ktoré CEV i ERC má."    
Seminár sa venoval zjednocovaniu postupov, ktorými rozhodovskí delegáti napomáhajú vo vzdelávaní a hodnotení európskych rozhodcov. Popri distribúcii edukačných materiálov je to tak ďalší inovatívny krok v prospech tých, čo sa venujú rozhodovaniu volejbalových stretnutí.     
Okrem prezienta ERC sa seminára zúčastnili a aktívne vystúpili aj ďalší členovia ERC, ako napríklad sekretár ERC Fred Kröger (GER), člen ERC Genadij Žarikov (RUS), ako aj člen komisie pravidiel FIVB László Herpai (HUN).
Stretnutia sa zúčastnili aj ďalší členovia ERC (viď priložené foto): Nihat Ermihan (TUR), Emmanuel Kallis (GRE), Peter Končnik (SLO), Patrick Rachard (FRA), Umberto Suprani (ITA). Okrem nich bol prítomný aj člen rozhodcovskej komisie FIVB Sergej Titov (RUS), ako aj novovytvorená skupina rozhodcovských delegátov: Johan Callens (BEL), Vladimir Cuk (SRB), Patrick Deregnaucourt (FRA), Štefan Hank (SVK), Klas Hejdenberg (SWE), Jarmo Salonen (FIN), Peter Scheffer (NED) a Jacek Spisak (POL).

A tu je priamo informácia od Štefana Hanka: "Myslím si, že výber hodnotiacich, okrem členov ERC, je, až na jednu výnimku (pokiaľ neskromne aj seba medzi nich zarátam), z absolútnej špičky emeritných top rozhodcov. Trend hodnotenia rozhodcov sa má zamerať v prvom rade na to, aby sa v budúcnosti nejednalo len o hodnotenie výkonov, ale, predovšetkým u mladšej generácie, aj súčasne o ďaľšiu výchovu a smerovanie k lepším výkonom. Skúsenosti totiž ukazujú (aj z turnaja vo Fribourgu), že i rozhodcovia s relatívne dobrými
skúsenosťami, aj z vrcholných európskych podujatí, majú veľké rezervy, hlavne v činnosti druhého rozhodcu. Napr. nesledovanie hry pri sieti, štyri odbitia, čistota odbitia, blok zadného hráča alebo už prvý úder družstva, právomoc a povinnosť pískať a rozhodnúť o chybe u 2. rozhodcu a nie len naznačovať 1. rozhodcovi, že sa stala chyba atď...
V samotnom hodnotení sa máme zamerať aj na odporúčanie, na akej úrovni sa v budúcnosti majú nami hodnotení rozhodcovia pohybovať, byť delegovaní. Očakáva sa oveľa lepší a reálnejší prehľad o kvalite rozhodcov v Európe, nie len na základe odporúčaní niektorých členov komisie, kde niekedy zapracoval regonálny podporný syndróm.
Samozrejme, pracovali sme a hodnotili každý individuálne a videli sme, že každý z nás sa sústreďuje na iné a iné detaily, a niekedy aj na zásadné veci sme mali iný pohľad. Toto bude treba zjednotiť ešte viac, aby nedostal každý rozhodca pri hodnotení výslednú známku 90 až 95 bodov, lebo aj to sa nám prihodilo, že ten istý rozhodca mal aj 94,5 a 82,5 bodov."

Ako po seminári povedal ešte Štefan Hank, jednou z ich prvých úloh je nahlásiť termíny dostupnosti počas európskych pohárových súťaží, aby ich ERC mohla nezáväzne nominovať na stretnutia, na ktorých budú hodnotiť kanidátov na medzinárodných rozhodcov prípadne rozhodcov, ktorí majú perspektívu ich odborného rastu. Držme mu palce v jeho novej úlohe!

Fotogaléria

OBRÁZOK: referee_delegates_Fribourg.jpg

Komentáre

Danica Viktorini-Lisa pred 6 rokmi

Danica Viktorini-Lisa

WOOOOWWWWW !!!! STEFAN SUPER !!!! BLAHOZELAM A SOM VELMI PYSNA, ZE SOM SLOVENSKY MEDZINARODNY ROZHODCA !!! :))) SUPER… :))

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Facebook

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: volley-country Logo: Volejbal.sk

Staré stránky

Prejdite na staré stránky AVR.


Hlavné menu:
Vyhľadávanie: