Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


DiskusiaVoľná zónadohody o vykonaní práce + ročné zúčtovania dane z príjmu

Miroslav Orolím pred 12 rokmi

Miroslav Orolím
dohody o vykonaní práce + ročné zúčtovania dane z príjmu

Dávam na vedomie rozhodcom, ze v r.2011 neplati to, co platilo predchádzajuce roky, ze dan je vysporiada tým, ze vam ju zrazia a odvedu.

V roku 2011 sa vam tieto dohody o vykonanie prace (prikazne zmluvy) musia dostat do zakladu dane v ročnom zúctovani dane, ktoré vam spraví zamestnavateľ resp. do danoveho priznania.

To znamené ze NEVYHNUTNE potrebujete vsetky potvrdenia z klubov, v ktorych ste pískali v roku 2011.

Miro

Odpovedať

Danica pred 12 rokmi

Danica

…a kluby maju povinnost zo zakona vsetkym potvrdenia za rok 2011 poslat… za Dohody… nie za Prikazne zmluvy… nezdanene prikazne zmluvy treba zahrnut do danoveho priznania bez Potvrdeni…

Odpovedať

Miroslav Orolím pred 12 rokmi

Miroslav Orolím

som rad ze si ma opravila.Ja si davam vsetko kvoli 2% :)

Odpovedať

Danica pred 12 rokmi

Danica

…aj zdanene prikazne zmluvy treba zahrnut do danoveho, aby bolo jasne, aj bez potvrdenia… :)

Odpovedať

Odpoveď zrušiť odpoveď



Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Miroslav Orolím pred 12 rokmi

Miroslav Orolím

Nebudem otvarať novú tému, ale znova sa otvorila otazka ako budeme vyplacaní od klubov, kedze od 1.1.2012 nám vláda SR avizuje ze Dohody o vykonaní práce bude zatazovať odvodmi.

Mohli by sme spolu popremyslať o krok dopredu.

Odpovedať

Fedor Tiršel pred 12 rokmi

Fedor Tiršel

Miro …je to jeden z bodov, ktore budu na najblizsom prezidiu (malo by byt do dvoch tyzdnov) prediskutovane. Takze vysledok bud v prislusnej zapisnici alebo sa rozposle nejaky hromadny e-mail.

Odpovedať

Peter Pavelko pred 12 rokmi

Peter Pavelko

Pozdravujem vsetkych. Myslim, ze problem ohladne dokladovania odmien je viac. Doporucujem oslovit vsetky kluby a nech predlozia cim dokladuju a z uvedeneho uvidite kto dokladuje a kto vobec !

Odpovedať

Miroslav Orolím pred 12 rokmi

Miroslav Orolím

No dnes to mame v parlamente schvalene. Vies nam dat nejake nove info co sa riesilo na prezidiu?

Odpovedať

Fedor Tiršel pred 12 rokmi

Fedor Tiršel

Ahoj… spracovávala to Táňa Vestenická, malo by to byť súčasťou návrhu vykonávacích pokynov, čo pôjdu von pred sezónou.

Odpovedať

Miroslav Orolím pred 11 rokmi

Miroslav Orolím

Drahí kolegovia, začinam mať v tom chaos a to nasledovne:

  1. akekolvek zmeny dohod či príkaznych zmluv sa tykaju od 1.1.2013 z akeho dovodu je vo vykonavacich pokynoch navysenie PZ o odvody od zaciatku sezony?
  2. prečo je diskriminovaná moznosť fakturácie (na živnost)? Ved predsa aj zo živnosti sa platia odvody a dane. Prečo ked by som chcel niečo na živnosť tak mam mat nizsiu odmenu ako ten čo ide na príkaznu zmluvu?
Odpovedať

Igor Porvazník pred 11 rokmi

Igor Porvazník

Ahoj Miro. Odmenu v pripade PZ sme navysovali preto, lebo z nej do 31.12.2012 sa okrem dane odvadzaju aj ine odvody. Z dohody nie. Preto sme chceli, aby v citom odmena za dohodu a PZ bola rovnaka. Co bude po 1.1.2013 zatial netusim. Stale verim, ze niekto dostane rozum a z dohod sa odvody platit nebudu. A ak, tak az od urcitej vysky. O tom ale nerozhodnem ja.

Odpovedať

Miroslav Orolím pred 11 rokmi

 Miroslav Orolím

Igor Ahoj. Pýtal som sa rozhodcu vo futbale ako to riesia oni. Vyriesili to tak ze odmena za zapas je minimalna (rozumej 2€ napr. za nejaku okresnu sutaz a odstuponovane povedzme po 10€ max… a vsekto ostatne dali do náhrad cestovneho – z toho sa neplati nic. Ved aj tak mas zakonom stanovenu nahradu vtedajších 6,20 SK/km + spotrebovane PHM za dane prejdene km.

Samozrejme neviem co by bolo s tymi co chodia autobusmi…

ps. rozum nedostane nik… stat chce co najviac penazi kedze rozpocet je stále schodkový

Odpovedať

Danica Viktorini-Lisa pred 11 rokmi

 Danica Viktorini-Lisa

ahojte, od 1.1.2013 su dohody aj prikazne zmluvy (charakter pravidelneho prijmu a zavislej prace – vztah zamestnavatel – zamestnanec, resp. nadriadeny – podriadeny) zdraviu skodlive a tomu, ake sluzby poskytujeme resp. aku cinnost vykonavame asi budu najlepsie vyhovovat mandatne zmluvy medzi klubom a rozhodcom vzdy na kazdy zapas. Tieto asi budu od noveho roka najlepsie zodpovedat nezavislemu vztahu klub-rozhodca, predpokladam, samozrejme, prijmy bude potrebne zdanovat na konci roka, v sulade s danami, predpokladam, ze okrem nich bude mat kazdy este nejaku „zavislu cinnost, zamestnanie“, kde si bude plnit svoje povinne odvodove povinnosti… vyplacane by mohli byt brutto… ale este urcite pockajme na nejake finalne rozhodnutie, uvidime, ako sa zariadia v ostatnych druhoch sportov… a mozno nasa Tanicka vymysli nieco dalsie… :) drzime si palce… nie? :) Dac

Odpovedať

Danica Viktorini-Lisa pred 11 rokmi

 Danica Viktorini-Lisa

9. Definíciu závislej práce bude ľahšie splniť Definícia, ktorá hovorí, čo je práca na pracovný pomer sa sprísňuje. Minister tým chce zamedziť núteným živnostiam. O závislú prácu ide vtedy, ak ide o vzťah nadriadenosti a podriadenosti a zamestnanec pracuje v mene zamestnávateľa a podľa jeho pokynov. Pracuje v pracovnom čase, ktorý mu určí firma za odmenu. Z desiatich definujúcich znakov, ktoré sa museli splniť, aby išlo o závislú prácu, bude od januára len šesť. Bude teda jednoduchšie splniť definíciu závislej práce.

citajte na: http://ekonomika.sme.sk/…h-zmien.html

Odpovedať

Marek Szász pred 11 rokmi

Marek Szász

Ahojte, pozor na mandátne zmluvy, pretože sú uzatvárané na zákade Obchodného zákonníka, ktorý síce umožňuje uzavretie mandátnej aj medzi „nepodnikateľom“ a v našom prípade klubom len som sa v praxi stretol s problémom a to konkrétne v § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka, v ktorom sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Tým, že pískame klubom opakovane obvykle celé sezóny úradníci si to môžu vysvetliť ako „sústavnú činnosť“ a mohli by to považovať za nedovolené podnikanie (ak nie je živnostenský list). Mal som v praxi podobný prípad a naťahovalo sa to cca 2 roky. Dohody budú pre kluby neprijateľné (platili by 32,8% odvody a my ďalších 11% ak by išlo o nepravidelný príjem a ešte viac ak by to splnilo definíciu pravidelného príjmu). (len ak niekto do 1.1. nedostane rozum). Nová právna úprava dáva pramálo miesta na špekulovanie ale dúfam, že niečo nájdeme…

Odpovedať

Igor Porvazník pred 11 rokmi

Igor Porvazník

Milí naši ekonómovia. Ďakujem Vám za túto diskusiu. Myslím, ze Vy ste predsa len viac v tejto problematike doma ako my z iných odborov. Preto Vás všetkých chcem poprosiť, pomôžte nám nájsť možnosti, aby sme v budúcom roku nepískali za menej.

Odpovedať

Miroslav Orolím pred 11 rokmi

Miroslav Orolím

Ja som uz dostal avizo jedneho z klubov kam chodím, ze to urobí celé na CESTOVNY PRIKAZ a tam da náhradu PHM za ubehnuté km + 0,183 € na 1 km /toto pouzije len na určité km podla toho aby dostal pozadovanú sumu v čistom/. Otazka je ze cestovný príkaz moze mat len zamestnanec a nerozumiem aký som ja zamestnanec ked nemam ziadnu zmluvu.

To znamená že žiadnu daň ani odvody neodvedie. Problem je v tom, že sumu ktorú vyplatí je suma znížená o daň (nikomu sa ale neodvedie) t.z. že tento klub bude mať de facto náklady na zápas nižšie (nie brutto ale netto) – čo sa mi vôbec nepáči – skúsim mu aspoň navrhnúť 50% na 50% s výškou dane, keď ju už nechce odviesť štátu.

Ja osobne by som navrhol to ako to urobili futbalisti – odmenu za zapas 1, 2, 3, 4 prípadne 5€ + ostatok dat do cestovných náhrad veď takmer každý z nás chodí na zápas súkromným autom.

Odpovedať

Danica Viktorini-Lisa pred 11 rokmi

 Danica Viktorini-Lisa

no, na stranke SVF je nove tlacivo: Dohoda a vyuctovanie pouzitia sukromneho motoroveho vozidla (podla § 7 zakona 283/2002 Z.z. o cestnych nahradach) pri poriadani sportovych akcii SVF, vratane zasadnuti organov SVF… s uvedenou platnostou od 1.1.2012… ???

http://www.svf.sk/Default.aspx?…

vid „Dalsie dokumenty“…

Danica

Odpovedať

Táňa Vestenická pred 11 rokmi

 Táňa Vestenická

Ahojte kolegovia, najprv Mirkovi: Nedaj sa tlačiť do „menej peňazí“. Ak Ti niekto chce dať menej, ako Ti prináleží, nazober nič a napíš na P-AVR, nech sa to oficiálne vyrieši. Okrem toho sa vyhneš „černote“!!! Danica na webe SVF sú veeeeľmi neaktuálne veci-napr. 2% je tam uvedená registrácia z roku 2003 a to sa registrujeme každý boží rok!!! Igorko, novoty v Dohodách presunula naša milá vláda na 1.4.2013, takže od nového roku máme 3 mesiace na riešenie. Táňa

Odpovedať

Lukáš Meždej pred 11 rokmi

Lukáš Meždej

Ahoj kolegynka :) Chcem sa spýtať kde sa dajú nájsť tie info ohľadne ,,novôt v dohodách", ktoré sa presúvajú na 1.4. 2013. Neviem to nikde nájsť. Ďakujem pekne. Lukáš

Odpovedať

Danica Viktorini-Lisa pred 11 rokmi

 Danica Viktorini-Lisa

ahojte, iba upozornenie, PO PRIHLASENI je mozne diskutovat vo VOLNEJ ZONE o novom sposobe vyplacania pre rozhodcov, nazory a pripomienky (produktivne) su vitane… Dac

Odpovedať

Zdenka Famfulíková pred 11 rokmi

 Zdenka Famfulíková

Pekný deň ! Dostala sa mi do rúk Zmluva o výkone rozhodcu volejbalového stretnutia uzatvorená v zmysle zstanovení § 51 a ostat.Občianskeho zákonníka.Možeme túto zmluvu používať na vyplácanie rozhodcov ? Predpokladám, že autorom je niekto z AVR,tak mi to bolo povedané. Ja ešte stále nie som presvedčená o tom,ako máme vyplácať rozhodcov. V jesennej časti sme vyplácali rozhodcov na dohodu. Chceli sme pokračovať v tom ďalej i napriek navýšeným odvodom pre nás. Ale tie administratívne povinnosti sú neúnosné,každý sme poistený v inej zdravotnej poisťovni a naviac zisťovať,či je niekto študent, nezamestnaný, SZČO, na materskej alebo rodičovskej dovolenke.Pani Ivana Čierťašská je na rodičovskej dovolenke a akonáhle s ňou urobím dohodu aj s najnižším príjmom,štát jej prestáva platiť dochodkové aj zdravotné poistenie. Čo s takýmito prípadmi? Naviac mi musíme vedieť svoje výdavky zdokladovať! Očakávame,že Vy, AVR a SVF si tento problém zoberiete za svoj, pretože vačšina rozhodcov nevie,ako ich vyplácať a spoliehajú sa na kluby. Ďakujem za kvalifikovanú odpoveď. Zdenka Famfulíková

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 11 rokmi

Juraj Mokrý

Túto zmluvu môžete používať pri vyplácaní rozhodcov a prípadne i zapisovateľov. Pre klub z nej neplynú žiadne ďalšie povinnosti, ani prihlasovanie do poisťovní, ani odvádzanie poistného, resp. daní. Všetko ostáva na pleciach rozhodcov, ktorí si v ďalšom roku budú musieť podať daňové priznanie a odviesť daň a ako aj 14% zdravotné odvody. Aj preto sa pri tejto zmluve rozhodcovi vypláca odmena brutto navýšená o 14 % (v sadzobníku ako pri príkaznej zmluve). Okrem podpísanej dohody zo strany štatutára by mal rozhodca dostať aj výdavkový doklad o prevzatí odmeny aj s náležitosťami. Druhý rovnopis zmluvy s druhým výdavkovým dokladom ostáva klubu do účtovníctva. V prípade, že si niekto rozhodcovskú činnosť fakturuje (na obchodnú spoločnosť alebo živnosť), klub mu na základe predloženej faktúry vypláca brutto odmenu s náležitosťami, avšak odmena nie je navýšená o 14%. Čo sa týka nezamestnaných a poberateľov sociálnych dávok – je to žiaľ na nich, aby si všetky potrebné odvody uhradili, pokiaľ u nich dôjde k príjmom nad povolený limit. My legislatívu nezmeníme a nemôžeme ani obchádzať. Zároveň sa ospravedlňujem za prípadné terminologické nepresnosti, nie som ekonóm, ale snažil som sa aspoň takto stručne, keďže viem, že to všetkých tlačí… Zmluvu nájdete aj v časti Asociácia – Dokumenty

Odpovedať

Zdenka Famfulíková pred 11 rokmi

 Zdenka Famfulíková

Pekný deň pán Mokrý ! Ďakujem za vysvetlenie! Už som sa v tom zorientovala a je mi to jasné!
Famfulíková

Odpovedať

Hlavné menu: