Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko

DiskusiaVoľná zónaFrancuzska liga

Robo Smetana pred 10 rokmi

Robo Smetana
Francuzska liga

Dobrý deň, už dlhšie sledujem francuzsku ligu mužov a rád by som sa opýtal či niekto vie mi povedať prečo mužstva po druhom sete odchádzajú do šatní aj rozhodcovia asi po 5 minútach pridu naspäť hrači mužstiev a začnu sa rozcvičovať ako pred zápasom vo dvojiciach asi po 10 min pridu rozhodcovia a zápas pokračuje. Prvy krát keď som to videl mal som dojem že sa prerušil iba zapas kôli nejakým okolnostiam no po vzhliadnutí 10tok zápasov je to všade. A aký máte na to názor, kedže veľa zápasov vyhrávalo družstvo „A“ 2:0 no po tejto prestávke zrazu akoby družštvo „B“ ktorému sa nedarilo v ničom po tejto prestávke ožilo a akoby to bol uplne nový zápas a veľa krát družstvo úplne otočilo zápas a vyhralo. Ďakujem za odpoveď

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 10 rokmi

Juraj Mokrý

Podľa pravidiel je možné prestávku medzi druhým a tretím setom predĺžiť z troch až na 10 minút, a to na základe žiadosti organizátora (pravidlo 18.1). Niektoré volejbalové federácie to priamo zaradili do oficiálneho hracieho protokolu súťaží a s takouto prestávkou, počas ktorej družstvá aj rozhodcovia idú do šatne a na hraciu plochu sa vrátia až po 7 minútach, sa hrajú všetky stretnutia. Dôvodom je viac priestoru pre TV na analýzy a reklamy a pre organizátora možnosť zaradenia rôznych vystúpení a súťaží pre divákov. Skúsenosti s tým sú rôzne, každopádne to do určitej miery môže narušiť koncentráciu družstva (aj rozhodcov) a v treťom sete sa treba o to viac sústrediť na výkon. Takáto desaťminútová prestávka sa využívala aj počas turnajov FIVB v Janponsku, avšak len v stretnutiach domáceho Japonska.