Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Slovenskí rozhodcovia na VNL 2022

22. jún 2022

Aj v roku 2022 má AVR zastúpenie vo Volejbalovej lige národov (VNL), ktorá nadviazala na pôvodnú Svetovú ligu mužov a Grand Prix žien. Hoci je to už štvrtý ročník tejto súťaže, takmer každý rok sa jej formát mení. V tomto roku sa hrá v každej kategórii 6 turnajov (vždy dva paralelne), na striedačku ženy a muži. Igor Porvazník sa predstaví na prvom turnaji žien v Ankare a treťom turnaji mužov v Gdansku, Juraj Mokrý na druhom turnaji žien aj mužov v Manile a vo finálovom turnaji mužov v Bologni.

Informácie od Igora Porvazníka z Turecka

Ahojte kolegovia.

Na rozdiel od Juraja, ktorý nám všetkým približuje aktuálne diania na Filipínach, kde začal svoj druhý týždeň v rámci VNL, môj pohľad už bude mierne historický.

Netrúfam si povedať, že sa mi nomináciou na VNL splnil veľký sen. O niečom takom, som si totiž ani snívať nedovolil.  Niekto iný si však myslel, že tam patrím a tak som sa v nedeľu 29. mája presúval rovno z českej Kutnej hory, kde som deň pred tým rozhodoval stretnutie Zlatej európskej ligy mužov Česko – Belgicko presúval spolu s českým kolegom Vlastom Kovářom do tureckej Ankary, ktorá bola dejiskom jedného z prvých dvoch turnajov VNL žien.

Už pred turnajom sme vďaka online semináru s prezidentom komisie pravidiel a rozhodcov Guilermom Paredesom a Sandym Steelom vedeli, čo všetko nové nás na turnaji bude čakať. Keďže všetko popísal juraj, ja už nemusím. Boli sme však zvedaví, ako nám to nakoniec pôjde v praxi.

Prvý deň sme mali voľný, len večer po lekárskej prehliadke sme sa presunuli do haly na nácvik protokolu. Už tam sa ukázalo, ako veľmi turnaju chýba, že referee coach nie je priamo na mieste. Tým naším, bola prezidentka Európskej komisie rozhodcov Zorica Bjelic, s ktorou sme boli v spojení cez What ´s up.  Mítingy prebiehali takmer vždy na druhý deň po zápasoch spôsobom, že sme si podávali telefón a Zorica sa prihovárala postupne jednotke, dvojke, rezervným rozhodcom.

Mojimi kolegyniami boli Kasia Sokol z Poľska, Sonja Simonovska z Čiernej Hory, Tagrid Khattab z Egypta a Haifa ElWafi z Tuniska, kolegami už spomínaný Vlasto Kovář, Fabrice Collados z Francúzska a Nic Heckford z Anglicka. Ako videorozhodcovia tam s nami boli Heike Kraft z Nemecka a Michalis Themelis z Grécka.

Od druhého dňa sa začali hrať zápasy, ale ja som sa na ihrisku s píšťalkou predstavil až od tretieho dňa a postupne som rozhodoval ako dvojka stretnutie Thailand – Srbsko (hneď na úvod vo VNL pekný päťseťák), ako jednotka Srbsko – Bulharsko a Čína - Taliansko a nakoniec posledný deň pred vypredanou halou opäť ako dvojka Turecko – Belgicko. Hlavne v tom úvodnom stretnutí som pociťoval nervozitu, vyplývajúcu zo zodpovednosti a snahy ukázať, že keď už na takéto podujatie delegovali, tak chcem odviesť čo najlepšiu robotu. Postupne som sa mi podarilo uvoľniť aj vďaka pomoci, či podpory skúsenejších kolegov. Nie je to však jednoduché, píska sa len vo dvojici, bez čiarových rozhodcov., volejbal je mimoriadne rýchly. Nakoľko sme ale mali k dispozícii challenge systém, myslím, že to bolo takto dobré. Aspoň sme predišli dilemám, či zobrať verdikt od čiarového rozhodcu, alebo sa spoľahnúť na samých seba.

Po tejto prvej skúsenosti si myslím, že funkcie RR1 a RR2 by vôbec nemuseli existovať, ak by sa prvý rozhodca vrátil do pozície oproti lavičkám. Mal by tak lepší prehľad o dianí nielen na ihrisku, ale aj na lavičkách. Rytmus hry by sme určite dokázali dodržať aj bez časomiery, napokon, v každom zápase sa od druhej tretiny prvého setu muselo utierať takmer po každej rozohrávke. Ale uvidíme, čo tí, ktorí nakoniec budú o všetkom rozhodovať ešte vymyslia.

Takže na záver len toľko, že som vďačný za šancu, ktorú som dostal a už teraz sa teším na turnaj VNL mužov v poľskom Gdaňsku, kde sa predstavím na začiatku júla a odkiaľ sa pokúsim posielať informácie aktuálnejšie.

Teším sa na stretnutie na RCO, tam sa môžeme o všetkom porozprávať ešte viac. Zatiaľ však držme palce nášmu Jurajovi na Filipínach.

 

Informácie od Juraj Mokrého z Filipín

20. 6. 2022

Ahoj z Manily!

Turnaj žien je za nami, dnes máme „voľno“ a od zajtra začíname s mužmi. Nakoniec sme celý minulý týždeň úspešne zvládli, bez vážnejších sťažností družstiev na našu adresu. Postupne sa aj hala zaplnila, najmä na stretnutia ázijských družstiev. Včera večer na zápase JPN vs CHN bolo vyše 6.000 divákov a výborná atmosféra. Piatkový zápas, v ktorom som bol ako druhý rozhodca, zvládli lepšie Japonky. Thajsko už s piatimi novými hráčkami, ktoré nahradili tie pozitívne testované, vzdorovali len v prvom sete. Celkovo Japonky pôsobili spolu s Američankami herne aj mentálne najvyzretejšie.

V sobotu som bol RR2, t. j. mal som na starosti meranie času medzi rozohrávkami. Tých 15 sekúnd je niekedy naozaj málo, preto RR2 musí byť celý čas v strehu a z volejbalu ako takého veru veľa nemá. Nová skúsenosť, ale otvorene – nie je to niečo, čo podporujem. Nuž a včera opäť jednotka, tentokrát v stretnutí USA vs THA, za asistencie Hamida Alrousiho. Všetci čakali jednoznačné víťazstvo USA. Nakoniec to víťazstvo USA bolo, aj keď prvý set si „uchmatli“ veľmi motivované reprezentantky Thajska. Hala bol skôr na ich strane, čo ich hnalo dopredu. Zápas bol dynamický, ale rozhodovalo sa nám veľmi dobre a v podstate nás družstvá nechali na pokoji (a aj my ich). Silná búrka počas stretnutia na chvíľu vyplavila aj niektoré časti v hale (našťastie nie hraciu plochu), challenge našťastie fungoval, aj keď sme na necelý set prišli o veľkoplošnú obrazovku.

Dnes nás čaká míting s rozhodcovským delegátom (teda v podstate s dvomi, nakoľko Dean Turner z Austrálie končí a Shimoyama z Japonska začína druhý týždeň). Uvidíme, čo sa dozvieme, doteraz sme okrem delegácií nemali žiadnu špeciálnu spätnú väzbu. Následne ideme na obed na spôsob shabu-shabu – pozval nás Hamid Alrousi, ktorému promoval v piatok syn. A následne nás čaká večera na pozvanie Filipínskych rozhodcov.

Od zajtra začína turnaj mužov (ARG, JPN, CHN, GER, SLO, ITA, FRA, NED). Žiaľ, vo viacerých výpravách zachytili pozitívne výsledky covid testov. Najhoršie sú na tom Číňania, až 19 členov výpravy je pozitívnych a s najväčšou pravdepodobnosťou bude ich prvý zápas v stredu proti Francúzom skontumovaný. Uvidíme, už len dúfať, že sa nenakazíme, aby sme sa o týždeň v pohode dostali domov...

Všetkých pozdravujem a prajem úspešný vstup do nového týždňa a následne najmä veľa zábavy počas víkendového RCO – mentálne budem s Vami!

Juraj

 

17. 6. 2022

Pekný deň všetkým z Manily!

Filipíny. Destinácia exotická, u nás v Európe málo volejbalovo známa. A predsa sa im podaril „husársky“ kúsok a „kúpili“ si dva turnaje VNL. Nadšenie domácich obyvateľov pre volejbal je známy najmä z rôznych sociálnych sietí, ktoré FIVB využíva,  preto sa rozhodli priviezť špičkový volejbal aj na toto súostrovie. Nakoľko sa hrá dva týždne po sebe, je logické, že dvanásťčlenná rozhodcovská zostava tu bude pôsobiť po celý čas. Zdá sa to možno na 8 družstiev a maximálne 6 zápasov denne veľa, ale súvisí to s určitými zmenami, ktoré FIVB na tomto komerčnom turnaji testuje. Okrem 8 rozhodcov (SUI/SRB, KOR, AUS, BRN, UAE, CZE, TUR a SVK) sú delegovaní aj dvaja rozhodcovia challenge (THA a BEL) a dvaja rezervní rozhodcovia (v prípade Filipín sú neutrálni, IRI a KOR). Rozhodcovský delegát, resp. coach, je delegovaný len na diaľku, t.j. online (prvý týždeň Turner z AUS a druhý týždeň Shimoyama z JPN). To považujem osobne za chybu, mal by tu byť s nami a pri toľkých výdavkoch na takéto podujatie by sa to určite dalo finančne zvládnuť.

A čo sa testuje? Najmä zmena orientácie ihriska voči kamerám – prvý rozhodca je na strane lavičiek a stolíka zapisovateľov chrbtom k nim, druhý rozhodca na opačnej strane a za ním sú hlavné kamery. Dôvod – priamy pohľad aj na reakcie trénera a lavičiek na hru. Kontakt z družstvami počas striedaní a challenge zabezpečuje rezervný rozhodca (RR)1, ktorý chodí od stolíka a manažuje prerušenia hry. Okrem toho je delegovaný aj RR2, ktorý má na starosti stopovanie prerušení hry medzi rozohrávkami. Tu je snaha zrýchliť tempo a skrátiť stretnutia a preto medzi dvomi rozohrávkami, pokiaľ nedôjde k riadnemu prerušeniu hry, challengu alebo dlhšiemu utieraniu podlahy, by nemalo prejsť viac ako 15 sekúnd. Na štyroch displejoch postupne beží čas od 15 sekúnd smerom nadol, pri osmičke by mal prvý rozhodca dať pokyn na ďalšie podanie. Nie je to jednoduché, ani pre hráčov ani pre rozhodcov, ale pokiaľ podávajúci hráč ide hneď na podanie a netreba utierať podlahu, dá sa to stihnúť. Okrem toho bol zavedený jeden technický oddychový čas pri dosiahnutí 12 bodov, každé družstvo má len jeden oddychový čas v sete a nemenia sa strany medzi setmi.

A teraz k samotnému turnaju v Manile: Začalo to letom z Viedne cez Istanbul do Manily (bol pohodlný a príjemný, možno i preto, že nebolo voľné miesto v ekonomickej triede a tak som mal výnimočne možnosť cestovať v business triede – žiaľ len cestou tam). Pristáť sa nám v Manile podarilo kvôli búrke až na druhýkrát po cca 45 minútach od prvého pokusu, ale všetko dopadlo dobre. PCR test pred odletom bol zrušený na konci mája, pre vstup do krajiny stačilo vyplniť online formulár a doniesť doklady o zaočkovaní tromi dávkami. Našťastie nepotrebujeme víza, preto aj príprava bola jednoduchšia. Na letisku milé privítanie hneď pri východe z lietadla, prechod formalitami vďaka sprievodcom takmer bez starostí. Následne ubytovanie v hoteli a bola noc... Večera len na izbe, pretože antigénový test už večer nerobili, až ráno. Ten som úspešne zvládol a mohli sme začať pracpvať. V pondelok sme boli v hale trikrát – najskôr inšpekcia, potom zdravotná prehliadka (všetci sme prešli) a nakoniec ešte večer nácviky protokolu a funkčnosti jednotlivých systémov. Deň ušiel ako voda.

Žiaľ, Covid tu trošku úraduje – niekoľko  hráčok THA, CHN, BEL aj JPN bolo testovaných pozitívne a tak musia byť izolované... uvidíme, či sa to bude rozširovať, alebo sa to podarí zvládnuť. Aj v zostave Holandska, ktoré dnes pricestovalo skôr na turnaj mužov, sa hneď po príchode podarilo zachytiť jeden pozitívny prípad...

V utorok sme začali s turnajom, ja som však ešte oddychoval. Aspoň som mal čas „odkukať“ kolegov, ako na to. Niektorí už absolvovali jeden turnaj pred dvomi týždňami, takže mali skúsenosti s týmto systémom. V stredu ma čakala funkcia druhého rozhodcu v stretnutí CHN vs BEL – asistoval som Hamidovi Alrousimi (UAE). Myslím si, že sme to zvládli vcelku dobre, Číňanky vyhrali relatívne hladko 3:0. Vo štvrtok som bol jednotka v stretnutí JPN vs BUL (dvojkou bola JooHee Kang z KOR) – tiež tri nula, aj keď oveľa vyrovnanejšie. Mal som pocit, akoby Bulharky nestačili tomu zrýchlenému tempu zápasu. Nakoniec som ukončil stretnutie netradičnou chybou – útočný úder nad sieťou po nahrávke libera Bulharska prstami z prednej zóny. Musím konštatovať, že udržanie rýchleho tempa nie je náročné len pre hráčov, ale aj pre rozhodcov. Oveľa kratší čas medzi rozohrávkami zvyšuje nároky na pozornosť a prípravu.

Dnes ma čaká opäť dvojka – v ázijskom derby THA vs JPN, prvým rozhodcom bude Jaafar Ali z Bahrajnu. Čaká sa už viac divákov – hala Araneta Colliseum s kapacitou okolo 15.000 divákov je pri doterajšej návšteve do 1000 divákov takmer ako prázdna. Ráno som stihol aj hodinovú prechádzku – pri 34 stupňoch a takmer 100% vlhkosti to nie je jednoduché, ale dalo sa to zvládnuť. Každé popoludnie a večer sú búrky, ktorých intenzita pripomína silnú sprchu pod vodopádom...

Zatiaľ všetkých pozdravujem a držte palce :)

Juraj

Fotogaléria

OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL v Manile OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare(1).jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL v Ankare.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Ladislav Šuba pred 2 týždňami

Ladislav Šuba

Juraj ďakujem za veľmi zaujímavé informácie. Prajem šťastný „hvizd“ a príjemný pobyt.

Odpovedať

Danica Viktoríni-Lisá pred 2 týždňami

Danica Viktoríni-Lisá

skvele Juraj, dakujeme za infosky a drzim-e palce, rovnako aj Igorovi :)

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: